Dotaz:

Dobrý den,stavím nový dům nepodsklepený, radon nízký. Chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl v životnosti mezi Fatrafol 803 tl. 1,5mm (nabídka a doporučení od firmy) a klasickou "starou" lepenkou. Jelikož slýchám názor, že dát fatrafol na nový dům je zbytečný luxus.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
životnost izolace pro spodní stavbu by měla být stejná jako je životnost stavby. Předpokládám, že u asfaltové izolace to bude stejné, podobně jako jsou podobné jejich vlastnosti s ohledem na odolnost hydrofyzikální i protiradonovou.
Nepodsklepenému domu, kde je uvažováno se zemní vlhkostí a nízkým radonem, běžně vyhoví fólie Stafol 914 tl.0,7mm nebo Fatrafol 803 tl.0,6mm. Z praktických důvodů (snadnější svařování, odolnost vyššímu hydrofyzikálnímu namáhání) bych doporučil tl.1,0mm. Pro použití tloušťky fólie 1,5mm, (vhodná např. pro izolaci sklepů nebo podzemních částí staveb vystavených tlakové vodě) nevidím důvod. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli izolační materiál, nebude to zřejmě on, který rozhodne o kvalitní izolaci, ale řemeslník, kterého si vyberete! Právě sem doporučuji soustředit svou pozornost.
S pozdravem
Ivan Kučera