Dotaz:

Dobrý den,Do svahu plánuji vybudovat přístavek a rád bych mezi přizdívku ze ztraceného bednění a samotnou cihlovou zeď použil hydroizolační folii Fatrafol (předpokládám Fatrafol 803). Mezi přizdívku a zeď plánuji geotextilii-folii Fatrafol-geotextilii. Rád bych se zeptal, jakou šířku geotextilie a folie Fatrafol byste mi doporučili a s jak velkou konstrukční mezerou (mezi přizdívkou a zdí) mám při plánování pro vrstvu geotextilie-folie Fatrafol-geotextilie počítat. V dokumentaci jsem tento údaj nenašel, ale je možné, že jsem nečetl pozorně. Děkuji a zůstávám s pozdravemJan Hrabě

Odpověď:

Dobrý den,
předpokládám, že jako první bude vystavěna přizdívka ze ztraceného bednění. Na tuto stěnu bude izolační souvrství (textílie+fólie+textílie) v podstatě zavěšeno do doby, než vystavíte cihelnou zeď přístavku. Na ni bude ve finále ukončena fólie – navařením na stěnovou lištu z poplastovaného plechu. Ta se nakotví cca 300mm nad úroveň budoucího terénu.
Textílie se standardně dodává v šíři 2m a překládá přes sebe cca 5cm. Tyto přesahy se horkým vzduchem alespoň bodově svaří. U zemní fólie Fatrafol 803 tl.1,5mm (menší tloušťku pro stavbu v zářezu nedoporučiji) je možné volit mezi šířkou pásu 1,3m nebo 2m. S menší šířkou se bude lépe manipulovat. Tyto pásy se obvykle kladou svisle, zase s 5cm přesahy. Přesah slouží pro horkovzdušný svar min.šířky 30mm! Po provedení fóliové izolace a kontroly těsnosti se instaluje ochranná textílie stejným způsobem, jako ta podkladní. Izolace, ani textílie se nekotví. Drží ji sevření zdi a přizdívky. Do doby jejího sevření je pouze provizorně přikotvena v koruně přizdívky. Určitě nic nepokazíte, když za přizdívku položíte drenážní trubku a před zásypem rozvinete nopovou fólii tak, aby se dnem kalíšků opřela o přizdívku, kolem které tak vznukne ventilační mezera. Dalším krokem by měl být rygolek kolem stavby, odvádějící povrchovou vodu od přístřešku pryč.
S pozdravem
Ivan Kučera