Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych realizovat nádrž na dešťovou vodu (zalévání zahrady, použití na WC) cca 12m3, bude ze ztraceného bednění a budu cca 0,5m pod povrchem (bez UV záření). Pročítal jsem už poradnu a narazil na použítí fólie 813. Je to v pořádku? Potřebuji aby nádrž byla vodotěsná a aby se deštová voda co nejméně kazila. Pokud potřebujete ještě nějaké info ohledně nádrže, prosím dejte vědět. Děkuji za Vaši odpověď, Ondra

Odpověď:

Dobrý den,
Vámi vybraná fólie Fatrafol 813 je dobrou volbou. Jedná se v podstatě o alternativu ke klasické homogenní zemní fólii Fatrafol 803.
Na rozdíl od ní má však výztužnou vrstvu ze skleněného rouna, které minimalizuje natahování fólie na dlouhých svislých stěnách a vyrábí se pouze v šíři 2050mm. Pro zemní nádrž hloubky cca 2m bych se klidně přiklonil ke klasice – fólii Fatrafol 803, která se vyrábí i v šířce 1300mm. což znamená lepší manipulaci.
Způsob instalace je jednoduchý. Nejdříve se zavěsí na stěny podkladní 300g textílie, nainstaluje se cca 50mm od horního okraje stěnová lišta z poplastovaného plechu. Pokud nebude při izolačních pracích provedeno ještě zastropení, je možné tuto lištu posunout až k hraně. Na tuto lištu se horkovzdušně přivaří jednotlivé pásy fólie. Pěticentimetrový přesah sousedních pásů postačí k provedení svarů min.šířky 30mm. Stejným způsobem se provede dno. Jako poslední se provede opracování koutů prostorovými tvarovkami „kužel“ a opracování přívodní a odtokové trubky. Je důležité tyto trubky (předpokládám, že z PVC) nechat
trčet dostatečně dovnitř nádrže, aby se daly opracovat manžetou z fólie nebo již hotovou prostupovou manžetou TWUT dle průměru potrubí. Doporučuji minimálně 15cm a totéž od stropu a sousední stěny! Okraj fólie kolem potrubí musí být stažen nekorodující páskou.
S pozdravem
Ivan Kučera