Dotaz:

Dobrý den,používám pro spodní izolaci staveb Fatrafol 803,při novostavbách je vše v pořádku.Jedná se mi o opravu foliovým systémem starší stavby,špatně odizolované /hlavně co se týče záruky na tyto spodní izolace ze strany zhotovitele.Objednavatel si budovu obnažil od zeminy,až pod základ z venkovní strany,já bych tyto stěny zaizoloval,ale bez spojení základové desky s boční izolací.Jiný druh izolace-lepenka.Jaká záruka je podle Vás na takto provedenou spodní izolacii reálná/nebo se záruka neposkytuje?

Odpověď:

Dobrý den,
z mého pohledu je velmi nešťastné už kombinování růzmých izolačních materiálů. Pokud byla použita lepenka, mělo se u ní už zůstat. Napojování asfaltu na PVC fólie je velmi komplikované, protože přímé spojení způsobuje poměrně rychlou degradaci fólie.
Pokud se na stavbě vyskytuje pouze zatížení zemní vlhkostí, mohlo by lože z polyuretanového tmelu vytvořit tzv. spojovací můstek mezi těmito materiály. Každopádně doporučuji použít i další opatření proti vodě – oddrenážování a nopovou fólii kolem svislých stěn.
Ve Vašem případu se dá převzít záruka za těsnost provedených svarů svislé izolace.
S pozdravem
Ivan Kučera