Dotaz:

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Chci použít pochozí střešní folii fatrafol 814 na balkón, který se nachází nad verandou u vstupu do domu. Střecha je tvořená nehoblovanými prkny s dilatačními mezerami. Na těchto prknech se nachází OSB desky, jimiž jsou na střeše srovnány nerovnosti.Chci se zeptat jakým nátěrem – přípravkem je možné OSB desky ošetřit pro zvýšení jejich životností, aby nedocházelo k předčasné degradaci střešní folie a jaký zvolit podkladní pás pod střešní folii, či se může střešní folie pokládat přímo na OSB desky. Dále se chci zeptat zda je možné střešní folii kotvit bez pomocných pásků ( fatrafol 810) v místech, kde se budou stýkat okraje jednotlivých pású, přímo na spojovací plech s PVC povrchovou úpravou. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
k ochraně dřeva pod balkonovou PVC fólií doporučuji použít přípravek proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu např.LIGNOFIX. Separační, podkladní a současně mikroventilační vrstva postačí na podklad z velkoformátových OSB desek textílie o gramáži 300g/m2. Použít pro finální navaření balkonové fólie poplastovaného plechu místo klasických 180mm širokých pásků má význam u balkonů nebo teras, kde jeden z rozměrů (šířka vs.délka) je menší než 2metry a není nutné přeplátovávat spoje plechů. Toto přeplátování (převaření kousku fólie nad spárou u poplastovaného plechu) se pak pod balkonovou fólií projeví jako vyboulení.
Pokud se pro tohle řešení rozhodnete, použijte pásek z poplastovaného plechu o minimální šířce 100mm. Ne menší! Hrozí nebezpečí propálení podkladní textílie.
S pozdravem
Ivan Kučera