Dotaz:

Dobrý den, svěřil jsem rekonstrukci balkonu odborné izolatérské firmě a po přečtení několika otázek a odpovědí je mi jasné, že budu mít možná problém. Na balkonu mám následující skladbu materiálů- fólii fatrafol 814, dále nějaká tkanina, extrudovaný polystyren tloušťka 5cm, lepenka Ipa, beton. Balkon chceme využívat občas v létě, v zimě pouze pro odklizení případného sněhu. Můžete mi prosím poradit co bych mohl na fólii položit- jestli je to vůbec možné- abych mohl nášlapovou sílu nějak rozložit? Z vašich odpovědí je zřejmé, že výše zmíněná skladba materiálů není ideální, přesto bych rád věděl jestli se to dá i takhle nějak vyřešit. Děkuji. S pozdravem Radim Zemánek.

Odpověď:

Dobrý den,
pro běžné pocházení nebo údržbu je podklad z XPS samozřejmě dostatečný, pro intenzivní využívání je vhodnější roznesení zejména bodového namáhání na větší plochu (noha židle, stolu, nášlapy na patu nebo špičku nohy). Výrobci extrudovaného polystyrenu udávají hodnotu pevnosti v tlaku cca 300KPa, což je možné si představit jako zatížení plochy o velikosti 1m2 hmotností 30 tun. Problém je však v tom, že těchto hodnot dosahuje XPS až po 10% stlačení. Těchto 10% dělá u desky silné 5cm nějakých 5mm. To jsou ta prošlápnutí, otlaky, prolákliny, které tam časem vzniknou. Nejdříve se to začne projevovat u dveří. Poměrně silná tloušťka balkonové fólie FATRAFOL 814 a její dezén bude mít určitě pozitivní vliv na velikost popsaných otlaků – na jejich zmírnění, takže pár sezón to může fungovat bez problémů.
Nejběžnější úpravou balkonů a teras s problémovým podkladem bývá betonový dlažba na plastových terčích, případně dřevoplastové tvarovky.
S pozdravem
Ivan Kučera