Dotaz:

Dobry den, prosim o radu k zatepleni ploche strechy. Mam postaveny dum z betonovych skorepinovych tvarnic. Izolace – polystyren 20cm je zevnitr domu na vsech stenach i stopu.. Topeni – rekuperace, rizene vetrani, tedy nizkoenergeticky dum. U strechy jsme pri stavbe zapomeli dat pod spadovou vrstvu polystyren a polozili jsme pouze geotextilii a Fatrafol 1,5mm. Na nej jsou polozene plastove terce a dlazba, strecha je tedy pochozi. Prosim o radu zda je nutne strechu jeste zateplit sezhora popripade cim. Nabizi se polozeni extrudovaneho polystyrenu a dalsi vrstva fatrafolu… Dale mne zajima zda material Fatrafol propousti vlhkost ven ze stresni konstrukce. Diky za odpoved Jiri Susanka

Odpověď:

Dobrý den,

pokud se chystáte střechu s povlakovou krytinou zateplit, nejjednodušším řešením by byly střecha s obráceným pořadím vrstev, tzn.položit izolaci z extrudovaného polystyrenu na již provedenou fólii a následně ji přitížit dlažbou na podložkách.

Pouze je nutné pohlídat, aby vrstva polystyrenu byla odseparována od fólie textílií 300g/m2 U střešních fólií Fatrafol je faktor difúzního odporu v rozsahu 8-20 tisíc. To znamená, že při účinné parotěsné zábraně dokáže vlhkost vzniklou pod fólií propustit. Primárně však řešíme odvedení vlhkosti pomocí ventilačních komínků.

S pozdravem Ivan Kučera