Dotaz:

Zdravím,obracím se na vás jako odborníky v oboru s tímto dotazem. Nad garáží máme otevřenou pochozí terasu. Na této terase nám firma udělala terasovou folii. Při dešti neodtéká všechna voda pryč a zůstává po celé ploše. Nyní v zimních měsících se nám dělá na střeše "kluziště", protože voda zmrzne.Firma nám tvrdí, že to není závada, když na folii zmrzne voda, že to nijak neublíží funkčnosti folie a že nebude v budoucnu zatékat do garáže.Z mého laického hlediska si myslím, že zmrznutí vody folii vadí a degraduje povrch plastové folie, které se tímto značně snižuje životnost. Případné zkřehnutí a vzniku trhlin.Můžete mě prosím, tuto situaci odborně objasnit?Děkuji za odpověď a s pozdravemAlexandra Nováková Firma nám tvrdí, že zmrznutí vody na folii není problém a ke škodě věci.

Odpověď:

Dobrý den,
ČSN 731901 považuje pochozí plochy balkonů a teras za místa, kde se nesmí tvořit žádné lokalní kaluže stojaté vody. Ty se zpravidla netvoří při spádování min.3%. (3cm převýšení na metr délky). Pokud na balkonu nebo terase takové spádování není provedeno, je zřejmé, že se tam voda bude vyskytovat! Je pravdou, že zejména u starších domů bývá někdy vytvoření dostatěčného spádování finančně náročné a je nutné obvykle přistoupit na kompromis, že se zkrátka na balkoně po dešti nějaká kaluž objeví. Pokud se však vytvoří souvislá hladina v celé ploše, je to špatně!
Pro správně provedenou povlakovou krytinu voda ani ve svém pevném skupenství (zmrzlý sníh a led) neměla představovat nějaké výrazné riziko. To je spojeno spíše s odstraňováním sněhu a ledu v zimním období, kdy se používá nevhodné nářadí nebo postup (např. rozbíjení ledu na fóliové krytině hranou lopaty nebo hrabla).
S pozdravem
Ivan Kučera