Dotaz:

Dobrý den,mám postavenou základovou suterénní desku a sklepní stěny ze ZB 300. Podloží je jílovité, doporučení je izolovaná vana i proti tlakové vodě. Suterén bude ze tří stran zasypán. Pod stěny jsem položil geotextilii 300 g/m, pásy 60 cm Fatrafol 803 2 mm a opět geotextilii. Potřebuji vyřešit systém izolace suterénních stěn. Nynější představa je – na stěnu geotex, izolaci zakotvit, pak překrýt a svařit, geotextilie, polystyren 100 mm a nopová folie svedená do drenážního kanálku -> zasypat. Dotazy:1) Jakým způsobem klást izolaci. Kvůli minimalizaci počtu svárů mi vychází horizontální pokládka celé role na 18 m. 2) Jakou rozteč volit pro kotvy? Izolaci mám 1,2 m širokou.3) Jaké kotvy použít? Resp. jaké podložky? Musí to být ty roznášecí podložky, co používáte vy?4) Spodní geotextilii připevním kotvami spolu s izolací. Jak mám přichytit venkoní geotextilii na izolaci? Nalepit? Jakým lepidlem?5) Čím nalepit XPS desky na geotex?6) Kotvit přímo na sklepní stěnu nebo kotvit i spolu s polystyrenem?Díky za odpověď, Václav Wiesner

Odpověď:

Dobrý den,
pro bezproblémové spojení izolace svislých stěn s vodorovnou je nutné mít dostatečný prostor ve výkopu. 80-100cm bych viděl jako minimum. Vzhledem k tomu, že zemní izolace zpravidla nekotvíme, rozumný způsob instalace je spouštění jednotlivých pásů shora dolů s tím, že pro uchycení používáme předem nakotvenou stěnovou lištu z poplastovaného plechu. Ta umožní pás fólie v horní úrovni navařit.
Pokud se objeví potřeba montážního kotvení, vhodným kotevním prvkem může být např. rozpěrný nýt do betonu URAL 6x30mm s podložkou o průměru 40mm. Ten může být umístěn jak v přesahu sousedních pásů, tak i kdekoli v ploše fólie, pokud se přeplátuje kruhovou záplatou.
Textílie se dá opět spustit shora, přichytit tak, že ji dvěma řezy cca 5cm od sebe proříznem a prostrčíme pásek fólie, který přivaříme k zaizolované stěně. Také je možné ji bodově přilepit polyuretanovým tmelem.
Polystyren by měl být od PVC fólie odseparován. Může to zajistit textílie, také to však může být pomocí montážní pěny, kterou se lepí polystyren při zateplování.
S pozdravem
Ivan Kučera