Dotaz:

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem nájemcem bytu, byt se nachází v 7. podlaží (posledním) pod rovnou střechou panelového domu, který byl postaven cca před 35 léty. Nastala situace, že podle vyjádření vlastníka domu dochází k zatékání do lodžií, patrně pod lodžií mého bytu. V roce 2008 předchozí vlastník domu před prodejem bytů učinil po 35 letech na domě opravy. M.j. vybourali část betonové vrstvy na podlaze lodžií, nalepili nějakou folii, natáhli betonovou mazaninu a tu natřeli nějakou barvou. To nazvali izolačními pracemi na lodžiích, které, jak po roce a půl zjišťují, „nepřinesly očekávaný výsledek a stále dochází k zatékání“. Jak bylo zveřejněno na vývěsce v domě, „taktéž bylo zjištěno, že střecha nad balkony na východní straně, tj. té, na níž mám byt a lodžii i já, je v havarijním stavu a jak píší, „i to je nejspíše další příčina zatékání do lodžií ve vrchních patrech“. V březnu vyzvali, abychom všichni vše vyklidili z lodžií, že je budou s použitím horolezecké techniky opravovat, nechť máme zavřená okna, dveře, nevěšíme prádlo atd. 1. 7. jsem na vývěsce v domě zjistila další písemné oznámení a v něm tento text: „V co nejkratší době proběhne v bytě pí Langové (tedy mém) – 7. patro – pokládka hydroizolační fólie Fatrafol 810. Cílem této pokládky je zjistit, kde k zatékání dochází a následně učinit potřebné kroky k jeho odstranění“. Prosím Vás, mohli byste mi sdělit, zda je vůbec možné, aby se hydroizolační fólie, která je určena k izolaci střech pokládala z bytu? A aby se takto dalo zjistit, kde k zatékání do lodžií na úrovni posledního patra dochází? Nevím si rady, obávám se, že jde o neprofesionální přístup nějakého živnostníka, takže bych Vám byla vděčná alespoň za informaci, zda vůbec existuje nějaká hydroizolační folie Fatrafol 810, která by se používala z vnitřního prostoru bytu a jíž by se zjišťovalo, v jakém místě kam zatéká rovnou střechou, která je v havarijním stavu. Nemám kvalifikaci v technickém oboru, ale domnívám se, že tento způsob řešení je přinejmenším stupidní. Ráda bych se mýlila. Mnohokrát Vám děkuji a prosím Vás, zda byste mi mohli odpovědět co nejdříve. Děkuji. E. Langová

Odpověď:

Dobrý den,

Fatra,a.s.Napajedla je výrobcem hydroizolačních fólií pro zemní i střešní aplikace. Ve Vašem případě bych doporučil fólii střešní, konkrétně druh FATRAFOL 814 tl.2,5mm. Jedná se o fólii speciálně vyvinutou pro rekonstrukce balkonů a teras, určenou jako finální pochůzí vrstvu s protiskluznými vlastnostmi.

Oprava určitě bude probíhat z venkovní strany – místa zatékání. Osobně bych bral zprávu z vývěsky pouze jako informaci o tom, že se nějaké práce budou v daný termín na lodžii provádět. V rámci zkvalitnění našich služeb pro koncového zákazníka, realizujeme m.j. i pravidelná školení pro montážní firmy.

Na základě těchto dvoudenních školení (teorie i praxe) je vystaveno „Osvědčení o odborné způsobilosti k montáži hydroizolačních fólií FATRAFOL“ přímo na konkrétní osobu. Tímto platným osvědčením se pak může dotyčný pracovník prokázat.

Na webových stránkách fatrafol.fatra.cz je v sekci „ke stažení“ spousta informací o střešním systému FATRAFOL včetně konstrukčního a technologického předpisu, který je závazný pro montážní firmy a srozumitelný i pro laika.

S pozdravem Ivan Kučera