Dotaz:

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak se snáší asfaltové lepenka (IPA) a Vaše folie Fatrafol. Tchán je ze staré školy a při stavbě RD mi chce základovou desku izlovat 2 vrtstvami IPY a protože se bude terén na základovou deskou navyšovat tak plánuje izolovat i vnější zdivo nad i pod základovou deskou. Já ale musím provést i izolaci proti radonu, takže se chci zeptat, zda je možné Vaši folii (včetně geotextlie pod i nad folii) položit na svařenou IPU. A dále, když budou mít položenou vodoroovně IPU a na ní Vaši folii, zda by Vaší folii vadila přilepování další IPY na vnější zdivo. Zde mi mohlo dojít ke styku folie a nahřívané IPY. Předem děkuji za odpověď. Chotěnovský

Odpověď:

Dobrý den,
kombinace různých typů izolačních materiálů je u nás poměrně běžný zvyk (což ostatně potvrzuje i váš dotaz), nutno však říct, že zvyk velmi nešťastný. Spojení asfaltových pásů s PVC fólií pak patří mezi ty nejproblematičtější. Asfalt způsobuje degradaci fólie a v případě přímého styku výrazné snížení životnosti fólie. Fatra, a.s. jako výrobce PVC fólií nedoporučuje napojení těchto fólií na asfaltové izolace.
Pokud se ve stavbě (např. při izolaci pod zdivem) použil asfaltový pás, pak u této izolace je nutné zůstat i pro izolaci zbytku stavby. Totéž samozřejmě platí i obráceně: pokud začneme izolovat s PVC, tak i s PVC izolaci dokončíme!
Pokud se jedná o souvrství, pak je nutné oddělit (odseparovat) asfaltovou vrstvu od fóliové, textílií min. gramáže 300g/m2 !
PVC se nesmí dostat do styku s asfaltem!
S pozdravem
Ivan Kučera