Dotaz:

Dobrý den. Lze dodatečně do 4 roky starého systému (původní asf.vrstvy+polystyren+folie) vložit větrací komínek pro odvětrání uzavřené vlhosti ? A lze odhadnout efekt ? A jak provést ? V konstrukčních detailech jsem nenašel detail zabudování komínku do systému. Také jsem nenašel ce nu komínku. Jaká bude cena jednoho komínku a jeho zabudování ? Jedná se o větší plochu střechy cca 400 m2. Děkuji za odpověď i přibližnou. Řezníček

Odpověď:

Dobrý den,
instalace ventilačních komínků spočívá zpravidla ve vyřezání kruhového otvoru ve střešní fólii průměru cca 100mm a navaření kruhového límce VK shora. Ve Vašem případu však bude nutné v místě komínku vyříznout a vyjmout jak tepelný izolant (polystyren), tak i vrstvy původní asfaltové krytiny, která v současné době vlhkost uzavírá. Doporučuji do takto připraveného podkladu vložit PVC chráničku odpovídajícího průměru a utěsnit po obvodu v úrovni asfaltové vrstvy (pod polystyrenem). Následně na tuto trubku nasunout samotný ventilační komínek a tento v místě límce prokotvit.
Princip a osazení je zřejmý z detailu č.610 (Konstrukční a technologický předpis FATRAFOL-S.
Cena obyčejného ventilačního komínku fy TOPWET se pohybuje kolem 500,-Kč. Možná stojí za zvážení instalaci ventilačních komínků s hlavicí (typ LOMANCO).
Při standardní střešní aplikaci doporučujeme instalovat 3 ks/100m2 pro odvedení tzv. zabudované vlhkosti. Doba, za kterou se projeví zlepšení bude v řádu měsíců.
S pozdravem
Ivan Kučera