Dotaz:

Dobrý den, uvažuji nad izolací PVC od Vás, jedná se o stavbu ve svahu, kde zadní stěna (2,75m) je už nyní vystavěná ze ztraceného bednění jako opěrná zeď a boční opěrné zdi se postupně snižují s terénem až na přední hranu desky, která je cca 10cm nad terénem. Moje otázka zní jak řešit složení zadní + bočních stěn konstrukčně? Složení by bylo – opěrná zeď ze ZB, na ní nalepit polystyren XPS, PVC, obvodová zeď (cihla) nebo řešit to – opěrná stěna ze ZB, PVC, polysytyren XPS položený svisle na volno, obvodová zeď (cihla)?

Odpověď:

Dobrý den,
vzhledem k postupu prací, který byl zvolen, bych doporučil na stávající opěrnou zeď hydroizolaci (textrílie-fólie-textílie) a tepelnou izolaci provádět až následně, spolu se zděním obvodové zdi.
Tím, že schováte tepelnou izolaci pod fólii, nebude vystavena zemní vlhkosti – bude po celou dobu životnosti stavby v suchu, což umožní využít celý její tepelněizolační potenciál pro zateplení. Výrobci polystyrenů udávají sice velmi zajímavá čísla o „nenasákavosti“ těchto materiálů, pokud se však nabízí možnost nevystavovat polystyren vlhkému přilehlému prostředí, bylo by škoda tuto šanci nevyužít.
S pozdravem
Ivan Kučera