Dotaz:

Dobrý den, prosím o informaci, jaký typ folie mám použít na terasu nad obytnou místností s podkladem z desek Cetris. V budoucnu předpokládám použití finální vrstvy např.z WPC panelů, ale zatím budeme používat terasu s finálním povrchem z folie. V tuto chvíli tam dodavatelská firma provedla izolaci tl.1,5 mm, přesný typ neznám, ale je to určitě Fatrafol. Problém ale je, že ve spojích jsou trhliny a na některých místech jsou okraje přetavené (spíše neestetický vzhled). V ploše cca.25 m2 se objevují na cca.5 místech vzduchové bubliny, které pochopitelně brání přímému odtoku vody. Na Vašich stránkách jsem nenašel referenční fotky, abych zjistil, zda je to zcela běžné. Předem děkuji za odpověď, Svoboda

Odpověď:

Dobrý den,
balkony a terasy patří mezi tzv. pochozí plochy, které by v případu instalace povlakové krytiny měly mít odpovídající parametry. Ty se týkají zejména požadavku na fólii opatřenou protiskluzným povrchem (Fatrafol 814) a spádování podkladu, které má zabránit vytváření stojatých lokálních kaluží. Tomu odpovídá spád 3%.
Hladká fólie (Fatrafol 810), která se obvykle instaluje na plochy, ve finální podobě opatřené dlažbou na podložkách nebo roštem z dřevoplastových dílců je za vlhka extrémně kluzká, takže v okamžiku, kdy ještě není na balkonu nebo terase finální vrstva, je nutné s touto „vlastností“ počítat.
Kvalitu prací řeší příslušné normy, u fólie Fatrafol i Konstrukční a technologický předpis výrobce (volně ke stažení na webu). To, co popisujete, jsou samozřejmě vady. Ať už z důvodu funkčnosti nebo vzhledu.
Otázkou však je, jestli na prováděné práce je uzavřena nějaká písemná smlouva, ve které je specifikována kvalita provedených prací (alespoň odkazem na normu nebo přímo na Konstrukční a technologický předpis výrobce).
Vzhledem k tomu, že výrobce fólie Fatrafol – Fatra, a.s. Napajedla nabízí pro koncové zákazníky kontrolu provedené izolace, je tu i možnost ve smlouvě nebo objednávce podmínit zaplacení prací doložením tzv. Protokolu z kontroly, ve kterém se nebudou vyskytovat vážné vady. Tuto kontrolu provádí regionální technici zdarma.
S pozdravem
Ivan Kučera