Dotaz:

Dobrý den, potřeboval bych lícovou izolaci zemní jímky bez spodní vody. Jako vhodné řešení se jeví vyložení jezírkovou folií 805 tl. 1mm. Prosím o informaci zda je vzheldem k rozměrům jímky cca 2x2x2m a ceně za práci izolatéra ve stísněných podmínkách uzavřeného prostoru možné nechat svařit folii cca 6x6m a do jímky ji vložit a po obvodu navrchu mechanicky ukotvit a vhodně zamelit? Bude problém s přebývajícím materiálem a přehyby v koutech? je vhodné v koutech vypískovat(vybetonovat) rádiusy? jakým způsobem navrhujete izolovat trubku přítoku?(vystříhnout manžetu s otvorem, stáhnout páskou a přilepit? – je tam špatný přístup) nabízíte lišty, kterými se dá folie po obvodu mechanicky přikotvit? je možné nechat svařit "vak" ve tvaru jímky dle rozměru venku a pak ho celý vložit dovnitř? jaké je vhodné lepidlo na PVC folii a je k této technologii spojování vhodná? děkuji za odpovědi..

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se jedná o uzavřenou jímku, zvolil bych postup, který bude vyžadovat minimum svarů prováděných přímo v jímce. Je nepodstatné jestli výchozím tvarem bude plachta 6 x 6m nebo se „vak“ bude vytvářet postupně.
Lišty z poplastovaného plechu se mechanicky nakotví v horní části betronové jímky a vytvoří tak podklad, ke kterému bude možné horkovzdušně navařit fólii. Předtím však je nutné pokrýt dno i stěny podkladní textílií 300g/m2. Tato se může fixovat polyuretanovým tmelem. Nahoře bude připevněna zmiňovanými lištami. Běžně k dostání v prodejnách FATRAFOL. Zaoblení hran podkladní konstrukce je výrazná komplikace, proto ponechejte hrany ostré (kolmé). Tloušťka použité fólie by měla být 1,5mm. Ideální způsob pro opracování přívodní trubky je převlečení tvarovkou potřebného průměru viz.http://topwet.cz/produkty/tvarovky
S pozdravem
Ivan Kučera