Dotaz:

Dobrý deň, pôvodne lepenkovú plochú strechu sme rekonštruovali prekrytím Fatrafolom 810,opravu previedla oprávnená firma. Podklad strechy je drevený, doštený, mierne pružný. Chcela by som sa opýtať do akej mínusovej teploty je strecha pochôdzna, či nehrozí poškodenie fólie.Tehlový komín na streche by sme chceli natrieť Lukofobom (odpudzuje vodu – znižuje nasiakavosť tehál), chcela by som vedieť, či tento prípravok nemôže poškodiť fóliu. Ďakujem

Odpověď:

Dobrý den,
otázka pochůznosti střechy není až tak podmíněna zápornou teplotou (dovolené užívání fólie v rozsahu teplot -30°C až + 85°C), jako spíše součinitelem smykového tření za sucha i za mokra, který však není pro fólii Fatrafol 810 stanoven. Z tohoto důvodu se obvykle provádějí pocházené koridory z fólie Fatrafol 814 tl. 2,5 mm s protiskluzným dezénem. Občasným pocházením fólie Fatrafol 810, např. revize komína, nejsou užitné vlastnosti fólie negativně ovlivňovány, nicméně bezpečnostní rizika jsou velká, zvláště za mokra nebo při námraze.
Ošetření komínového zdiva hydrofobizačním přípravkem Lukofob doporučujeme aplikovat na předem ochráněném povrchu hydroizolačního povlaku z fólie Fatrafol 810. Ochranným prvkem může být papírová lepenka, PE fólie nebo plošný prvek z textilie. Mimo Lukofob – Klasik a Lukofob ME, jsou všechny ostatní na vodní bázi. Doporučujeme však i pro tyto typy ochránit fólii proti potřísnění. Pokud už dojde ke kontaktu Lukofobu s fólií, co nejdříve neutralizujte povrch fólie čistou vodou.
Přeji úspěšný den.
Stanislav Zátopek