Dotaz:

dobrý deň, som študentka strednej priemyslovky so zameraním na stavbarinu, tento rok robím ročníkovú prácu o podzemných budovách a chcela by som sa Vás spýtať akú hydroizoláciu by ste mi doporučili pre stavby tohto typu. jedná sa vlastne o domy ktoré majú iba jednu stenu volnú, tam sú umiestnené okná. ostatné nosné obvodové murivo a strecha sú obklopené zeminou. veľmi by mi pomohol váš profiesionálny posudok.

Odpověď:

Dobrý den,
nabízí se poměrně jednoduchá odpověď – podle druhu hydrofyzikálního namáhání. ČSN 73 0606 Hydroizolace staveb, rozděluje tohle namáhání do šesti skupin, od páry až po tlakovou.
U popisovaného typu stavby se bude zpravidla jednat o fólii s odolností proti vodě tlakové, tzn. fólii se signální vrstvou min. tl1,5mm. Této specifikaci vyhovuje např. Fatrafol 813/VS. V kombinaci s podkladní a ochrannou textílií 300g/m2 by měla vzniknout dostatečná hydroizolační ochrana objektu. Výhodou této izolace je i velmi dobrý součinitel difuze radonu, takže současně je vytvářena i protiradonová bariéra. Pak už stačí pouze najít dobrou firmu….
S pozdravem
Ivan Kučera