Dotaz:

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na skladbu balkonu nad obytnou místností. Velikost balkonu je 4×1,2m. Celý dům bude zateplen pomocí 14cm EPS a zateplení chci mít i na balkoně. Původní varianta byla 8cm XPS a na to vyspádovaný beton v tloušťce 6-5cm. Teď ale přemýšlím a variantě bez betonové vrstvy (pouze 14cm XPS zatažený lepidlem a na něm rovnou hydroizolační folie). Nevím zda je to řešení vůbec reálné? Jak by bylo ukotvené zábradlí a je vůbec možné folii pouze přilepit bez mechanického kotvení? Máte s touto skladbou nějaké zkušenosti? Uvítám jakoukoliv radu. Děkuji. S pozdravem Josef Tůma

Odpověď:

Dobrý den,
vzhledem k šířce balkonu je možné instalovat fólii bez nutnosti kotvení v ploše. U polystyrenu bych však doporučil jeho přilepení. Nejen spodní vrstvu z EPS, ale i horní vrstvu z tvrzeného extrudovaného polystyrenu. Součástí prací bude i montáž oplechování z poplastovaného plechu (okapnice, koutová lišta,…), které umožní horkovzdušné natavení samotné fólie po obvodu. Je vhodné vyvořit si kolem obvodu kotevní rám z fošínek nebo hranolů pro jednoduchou montáž oplechování (pod okapnicí doporučuji o cca 10mm nižší výšku než je samotná výška izolace – tzn.ve Vašem případu 130mm.
Zábradlí se dá nakotvit pomocí přivařené pásnice shora nebo z čela. Pro opracování sloupků zábradlí fólií je však nezbytné použít uzavřený profil – nejlépe trubkový. Pokud bude na balkonu intenzivní provoz, použijte balkonovou fólii Fatrafol 814, jinak postačí i běžná střešní fólie Fatrafol 810 tl.1,5mm. Samozřejmostí v obou případech by měla být podkladní textílie.
S pozdravem
Ivan Kučera