Dotaz:

Dobry den, pri stavbe domu som sa rozhodol pre hydroizolaciu fatrafol 803. Momentalne ju mam zrealizovanu pod obvodovymi stenami, po vonkajsom obvode stavby zahnutu a privarenu na stenovu listu. Teraz uz potrebujem riesit vnutorne rozvody v dome – aky je idealny postup prac? Najprv dorobit izolaciu, nasledne robit rozvody a dufat, ze robotnici foliu nikde neposkodia, alebo nejakym sposobom dorobit izolaciu az pod existujuce rozvody?

Odpověď:

Dobrý den,
obavy jsou opravdu na místě a platí zde přímá úměra, čím víc izolace se bude na stavbě vyskytovat, tím víc se ji podaří poškodit. Nicméně pouze za předpokladu, že nebude chráněná. Ochranou mám na mysli např. betonový potěr tl.3-5cm. Pak je jistota, že izolace bude v pořádku. Jinak je to o serióznosti pracovníků, kteří na stavbě budou pracovat, jestli případné poškození nedostatečně ochráněné izolace oznámí. Praxe je bohužel jiná a často se řeší průrazy až po dokončení stavby nebo dokonce až jako reklamace majitele objektu, kterému vlhne zdivo. Přitom samotná oprava průrazu fólie v době, kda je ještě izolační vrstva přístupná, je otázkou několika minut..
Nebezpečí dodatečně prováděné izolace (po rozvodech) je v tom, že se některá místa mohou stát pro kvalitní svár nedostupnými – nezaizolovatelnými
S pozdravem
Ivan Kučera