Dotaz:

Vážení, budeme izolovat střechu s mírným sklonem (70 mxm). Zvolili bychom řešení s folíí Fatrafol. Rádi bychom použili část střechy jako terasu s mírným sklonem. Jakou konstrukci zvolit, aby bylo možno část střechy (konec) mít s menším sklonem, rozdíl ve sklonu by měl řešit vyzvednutí o cca 6 cm. Stávající povrch je kvalitní lepenka. Děkuji za odpovědˇ. M. Fürych

Odpověď:

Dobrý den,
vyrovnání spádu lze řešit několika způsoby.
Vytvoření protispádu spádovými klíny tepelné izolace z tuhých lisovaných desek EPS, XPS nebo PIR materiálu. Desky lze lepit přímo na původní asfaltovou povlakovou hydroizolaci PU lepidly. Pak je možné instalovat fólii Fatrafol 814 s protiskluzným dezénem jako finální vrstvu podle zásad popsaných v Konstrukčním a technologickém předpisu FATRAFOL-S. Pro zvýšení možného bodového zatížení doporučujeme pod fólii položit OSB 3 desky 2 P+D.
Další možností je vytvoření terasy z dlažby kladené na sucho na rektifikační terče např. od výrobce ITADECO. Doporučené parametry betonových dlaždic jsou 400 x 400 x 40 mm. Možnost rektifikace je řešena šroubovacím dříkem terčů. Ukončení plochy je možné pomocí systémových lišt firmy TOP WET, s.r.o. Ostrovačice. Doporučeným typem hydroizolační fólie by pak byla Fatrafol 810 tl. 1,5 mm.
Srovnání spádu lze dosáhnout i prostým nabetonováním klínu z kvalitního vyztuženého betonu po odstranění původní povlakové krytiny a následně instalovat fólii Fatrafol 814. Nevýhodou je mokrý proces a přitížení konstrukce.
Další variantou je srovnání spádu dřevěným roštem z odolných druhů dřevin. I zde je možné jako hydroizolační vrstvu navrhnout
fólii Fatrafol 810 tl. 1,5 mm. Cena této úpravy je však obvykle několikanásobně vyšší oproti ostatním variantám díky ceně dřevoplastových prvků.
Nabízí se celá řada řešení, nicméně jako cenově dostupnou a technicky vyváženou alternativu bych doporučoval dlažbu na podložkách.

Přeji úspěšný den.
Stanislav Zátopek