Dotaz:

Dobrý den, měl bych na Vás následující dotaz. Mám pultovou střechu o mírném sklonu. Podbití je prkny na nich je vrstva Tirosu a na něm 17 let starý kanadský šindel (v šablonách). Střechou zatéká a to zřejmě díky malému sklonu. Šablony mají vymytý kamínkový posyp, v mezerách je jehličí a mech a některé šablony se odchlipují. Vzhledem k tomu, že je občas nutné na střechu vylézt potřebuji ji mít pochozí (tak 3-4x do roka). Volil jsem mezi asfaltovými pásy pokládanými a natavovanými hořákem vodorovně položenými s přesahem přes sebe a firma mi navrhla použití fólie FATRAFOL 810 pod níž se dá textilie s „500 hustotou“ (aby nebyla folie ve styku s asfaltovým šindelem) a která se svařuje horkým vzduchem .Navařuje se na „poplastované oplechování“ s kotvením pod svárem do dřevěného záklopu.1) Chtěl bych vědět jaká je životnost 1,5 mm FATRAFOL 810 (někde se dočtu 25 let jinde 40 let), odolnost teplotní v mrazu (předpokládám, že na horko bude dostatečná když se svařuje vzduchem cca 600 st.c.),tvarová stálost ( nemění tvar střídáním teplot např. vlnkovatí) a odolnost proti kroupám.2) jak poznám, že firma s tímto materiálem umí pracovat a že použila originál a né nějakou náhradu ,3) jaká je optimální poskytovaná záruka na práci. Stačí např . 5 let? Děkuji za Vaši odpověď. Jaryn

Odpověď:

Dobrý den,
pro PVC fólie tl.1,5mm je těch 25 let reálných. Pokud zvolíte materiál na bázi TPO, pak je předpoklad životnosti o cca třetinu větší. Sluníčko patří mezi hlavní faktory, které ovlivňují životnost fólie, z čehož vyplývá, že zakrytá střecha (např. kačírkem) úměrně dobu životnosti prodlouží a tady bych se těch 40 let nebál.
Fyzikální zákony platí samozřejmě i pro fólii. Teplem se roztahuje, chladem smršťuje. Eliminace těchto jevů velmi úzce souvisí s dodržením zásad KTP- konstrukčního a technologického předpisu (volně ke stažení na našich webových stránkách), zejména kotvením. A jsme u kvalitní firmy. Tady vidím největší riziko každé aplikace – dobře provedenou montáž. Osvědčení, které se vydává proškoleným firmám nemusí zákonitě znamenat, že taková firma je ta pravá. Reference hodně napoví.
Velmi důležitým faktorem bude specifikace závazného dokumentu, kterým se práce budou řídit. Pokud se v objednávce např. uvede, že se bude postupovat v souladu s KTP výrobce použité fólie, v tuto chvíli se tato dokumentace stává pro firmu závaznou a ta se jí musí řídit a jednotlivé činnosti na střeše mají přesně dané mantinely. Bez této specifikace je to však pouze nezávazný dokument. Nedílnou součinnost však musí vykonávat technický dozor, který přebírá a odsouhlasuje dalším průběhem zakrytá místa.
Identifikace fólie je řešena potiskem na lícové straně, dostatečně daleko od překrývajícího se okraje fólie – tedy potisku trvale viditelného.
Pevnost, odolnost proti kroupám, smršťování a další vlastnosti vychází z požadavků norem a jsou uvedeny v technických listech. Záruční doba na práci se běžně pohybuje v rozsahu 5-10 let.
S pozdravem
Ivan Kučera