Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz k izolaci pochůzí terasy nad obytným vytápěným prostorem. Terasa je o rozměrech cca 5×5 metrů, ukončená na jedné straně zdí, na dalších dvou zděnou atikou a na poslední straně je okapnice se svodem. Na zdi a atikách je vytažen pozinkovaný plech nad úroveň dlažby. Současná skladba je: nosné I profily s osazenými hurdiskami, vodorovná nosná betonová deska, násyp škváry s pískem, který vytváří spádový klín a další betonová deska, na které je nalepena IPA, na ní v mazanině položená dlažba.Problém je v tom, že mazanina s dlažbou promrzá a rozpadá se a v důsledku nestejnoměrné roztažnosti praská IPA (navíc si myslím, že tato už je po smrti).Tato skladba také nevyhovuje termoizolačně (zjištěn termovizí únik tepla).Nechci dělat kompletní rozborku, ale uvažuji odstranit dlažbu, mazaninu a očistit betonovou desku od IPY.Na to položit separační textilii, PVC hydroizolační folii (zřejmě Fatrafol 810), další separační textilii, XPS polystyren (pro dodatečné zateplení), polypropylenovou mřížku pro odvod vody, plošnou dlažbu na rektifikační terče. (Ještě uvažuji, jestli neprovést nasyp kameniva a položit zámkovou dlažbu, ale dlažba na terčích mi připadá praktičtější).Chci se zeptat, zda k tomuto složení je možné všechny prvky koupit včetně folie pro izolaci prostupů (ukotvené zábradlí do podlahy a stojina dřevěného zastřešení na kovových držácích).Také se chci zeptat, zda dodáváte poplastované rohové plechy k vytažení na omítku, které je možno upravit do vodorovné roviny (protože beton, na kterém by měly plechy ležet a přecházet n stěnu je po bocích ve spádu. Případně zda máte zastoupení prodejny někde na severní Moravě. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
uvažujete o inverzní (obrácené) střeše, kde je tepelná izolace položena až nad hydroizolační fólií. Tuto izolaci není možno kotvit standardním způsobem a musí být přitížena jiným způsobem (nejčastěji zásyp kačírkem nebo dlažbou). U tohoto typu střechy je nutné uvažovat i vodou, která prosákne sparami polystyrenu. Separační textílii doporučuji nahradit smyčkovou rohoží (např. Petexdrén) a vytáhnout ji na svislé stěny dle výšky polystyrenu.
Systém Fatrafol samozřejmě nabízí i velkou řadu doplňků a kompletačních prvků. Prostupové manžety a tvarovky pro opracování prostupů, rohů, koutů apod. patří mezi ně.
V Ostravě – viz. záložka Kontakt máme pobočku, kde je dostupný celý sortiment. Základní věci skladem, ostatní na objednávku.
Dostanete zde i kontakty na proškolené firmy ve Vašem okolí.
S pozdravem
Ivan Kučera