Dotaz:

Dobrý den,řeším problém a potřeboval bych radu. Minulý rok jsem zakončil stavbu základovou deskou. Letos chci pokračovat izolací fatrafol 803 a na ní ochranný beton. Po zimě jsem však zjistil, že se mi deska v některých místech vlivem vody a mrazu odštípala. Člověk, který mi bude izolaci dělat tvrdí, že stačí dát jako podklad 2x geotextilii 300 g/m2 a izolace bude proti oděru ze spodu ochráněná. Já se ale bojím, když se teď mrazem deska odštípala, co bude příští rok, když ji přikryju izolací. Nebudou se v zimním období pod izolací vlivem tlaku vodních par tvořit kaluže? Následně voda zmzne, bude trhat beton a tím i ničit izolaci? Není potom lepší izolaci udělat jen pod svislé zdivo a v prostoru ji dodělat těsně před zhotovením podlah? Nebo se bojím zbytčně a beton pod izolací bude suchý, max. vlhký. Pro úplnost doplňuji, že zákl. deska je cca 50 cm nad okolním terénem.Mnohokrát děkuji za odpověď.S pozdravem,Hejzlar

Odpověď:

Dobrý den,
před položením izolace doporučuji vyspravení všech trhlin a nerovností. „Odštípání“ desky je způsobeno vlhkostí a mrazem shora, což po dokončení stavby nebude možné.
Izolace celé plochy najednou a následná ochrana potěrem je asi nejlepší způsob, jak zajistit izolaci před poškozením. Vzhledem k cenové náročnosti se však častěji izolují pouze stěny a zbytek plochy se dokončuje před finalizací podlah. Přestože přesah izolace je kolem stěn cca10 cm i tak dochází k jejímu poškození. Věnujte proto dostatečnou pozornost její ochraně v průběhu stavby.
S pozdravem
Ivan Kučera