Dobrý den,řeším problém a potřeboval bych radu. Minulý rok jsem zakončil stavbu základovou deskou. Letos chci pokračovat izolací fatrafol 803 a na ní ochranný beton. Po zimě jsem však zjistil, že se mi deska v některých místech vlivem vody a mrazu odštípala. Člověk, který mi bude izolaci dělat tvrdí, že stačí dát jako podklad 2x geotextilii 300 g/m2 a izolace bude proti oděru ze spodu ochráněná. Já se ale bojím, když se teď mrazem deska odštípala, co bude příští rok, když ji přikryju izolací. Nebudou se v zimním období pod izolací vlivem tlaku vodních par tvořit kaluže? Následně voda zmzne, bude trhat beton a tím i ničit izolaci? Není potom lepší izolaci udělat jen pod svislé zdivo a v prostoru ji dodělat těsně před zhotovením podlah? Nebo se bojím zbytčně a beton pod izolací bude suchý, max. vlhký. Pro úplnost doplňuji, že zákl. deska je cca 50 cm nad okolním terénem.Mnohokrát děkuji za odpověď.S pozdravem,Hejzlar

Dobrý den,
před položením izolace doporučuji vyspravení všech trhlin a nerovností. „Odštípání“ desky je způsobeno vlhkostí a mrazem shora, což po dokončení stavby nebude možné.
Izolace celé plochy najednou a následná ochrana potěrem je asi nejlepší způsob, jak zajistit izolaci před poškozením. Vzhledem k cenové náročnosti se však častěji izolují pouze stěny a zbytek plochy se dokončuje před finalizací podlah. Přestože přesah izolace je kolem stěn cca10 cm i tak dochází k jejímu poškození. Věnujte proto dostatečnou pozornost její ochraně v průběhu stavby.
S pozdravem
Ivan Kučera