Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz ohledně reakce folie fatrafol 803 a podlahového polystyrenu ve skladbě podlahy.Stačí k jejich oddělení geotextilie, nebo to není dostačující a musí se mezi ně ještě zalít betonová vrstva?Ptám se z důvodu že v aplikaci na kterou bude použita není riziko mechanického poškození během montáže/stavby.Z toho důvodu se mi nejeví betonová mezivrstva nutná.Za Vaše vyjádření předem děkuji, Procházka.

Odpověď:

Dobrý den,
máte pravdu v tom, že pokud by stavební výška dovolovala celoplošnou ochranu hydroizolačního souvrství proti mechanickému poškození cementovým potěrem, bylo by to nejlepší řešení. Hydroizolace by pak byla provedena v celé ploše půdorysu v jedné operaci a významným způsobem by se zvýšila hydroizolační bezpečnost stavby. Separace mezi fólií a ochranným cem. potěrem je pak zajištěna netkanou textilií min. gramáže 300g/m2.
Obvykle je však hydroizolace realizována ve dvou či více etapách s tím, že v 1. etapě je hydroizolace vložena pod nosné, případně rozdělovací zdivo s oboustrannými přesahy cca 150 mm do přiléhající plochy. Tyto přesahy jsou chráněny po dobu provádění následných prací tvrdou ochrannou vrstvou (hubený beton, dřevěné prkno apod.) Po dokončení stavebních prací včetně omítek, je pak v rámci 2. etapy kompletována hydroizolace v celé ploše vnitřního půdorysu. Svislé převedení hydroizolace je pak řešeno zpravidla ve 3. etapě. Tento způsob přináší jistá rizika mechanického poškození přesahujících částí hydroizolace 1. etapy.
Pokud je projektem stavby předepsána tepelná izolace podlahových konstrukcí z tuhých desek na bázi XPS nebo EPS materiálu a hydroizolace bude realizována po etapách, je možné k oddělení fólie na bázi PVC-P a EPS (XPS), použít netkanou textilie min. gramáže 200g/m2. Při tomto způsobu kladení vrstev je riziko mechanického poškození hydroizolace i tepelné izolace minimální, jelikož navazující práce jsou realizovány obvykle v souběhu. Nicméně kontrola v průběhu prací je nezbytná.

Přeji úspěšný den.
Stanislav Zátopek