Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali je rozumné na již hotovou základovou desku (výměra 105m2) použít jako izolaci Fatrafol 803 (tl. 1,5 mm). V místě stavby je vysoký Radon. Dům je nepodsklepený ve svažitém terénu. V nejnižším místě je deska 10 cm nad povrchem a v nejvyšším je 75 cm nad úrovní terénu. Chtěl jsem nejdříve udělat izolaci pod obvodové nosné zdivo a poté v budoucnu izolaci dodělat v zbytku plochy, ale nejspíš to není dobrá volba. Domnívám se, že bude lepší udělat izolaci v celé ploše a následně ji zalít šlupkou betonu vysokou 5cm (beton C 16/20). Prosím poraďtě, jaký zvolit postup. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Izolace po etapách (nejdříve pod zdivem a pak zbytek) je pozůstatkem dob asfaltových. Pro fóliové izolace bych se také přikláněl k provedení v celé ploše najednou + ochranný potěr.
Pro stanovení minimální tloušťky protiradonové izolace je nutné provést výpočet. Ten vyžaduje mj. hodnotu třetího kvartilu v kBq a plynopropustnost podloží. Tyto údaje jsou uvedeny v protokolu z radonového průzkumu. Pokud je hodnota třetího kvartilu vysoká, nemusí vždy samotná fólie postačovat a je nutné provést ještě další opatření – např. odvětrání podloží.
S pozdravem
Ivan Kučera