Dotaz:

Dobrý den, potřebuji poradit zákazník má pultovou plechovou střechu, pod plechem není lepenka, ale jen dřevěný záklop, který je mokrý. Pod záklopem je 14cm izolace polystyren a parozábrana. Pod parozábranou je palubka a potom už jen obytná část. Problém je v tom, že vytéká voda kolem obvodové stěny, můj názor je že střešní konstrukce promrzá a kondenzuje voda. Postup jsme navrhli takový, že plech strhneme, zvedneme krov o 15 cm a vložíme vatu, uděláme záklop, dáme folii Fatrafol 810. Bude potřeba instalovat odvětrávací komínky? Můžete mi napsat váš názor? Děkuji Pokorný.

Odpověď:

Dobrý den,
Problém je samozřejmě v chybějící expanzní vrstvě pod plechovou krytinou (smyčková rohož), zajišťující provětrávání. Stávající 14 cm vrstva polystyrenu splňuje požadavek normy, ale navrhované přiteplení má své opodstatnění. Přinejmenším nad stávajícímí krokvemi, které vytvářejí tzv.tepelné mosty. Doporučil bych však novou izolaci celoplošně přilepit (bez krovů) a stejným způsobem – lepením aplikovat i samotnou fólii. Je to fólie Fatrafol 807 s nalaminovanou textílií ze spodní strany přímo z výroby, která je vhodná pro lepené aplikace. Nevidím důvod zvyšovat tloušťku přidaného izolantu nad 10cm (U<0,16).
Pokud zvolíte standardní způsob mechanického kotvení, nabízí se kombinace plastových teleskopů s vruty do dřeva. Ani tady není nutné vkládat další krovy. Fólii Fatrafol 810 pak bude nutné odseparovat od polystyrenu samostatnou textílií s gramáží 120g/m2. Upozorňuji také na nutnost vhodné antikorozní ochrany použitých vrutů ( min 12 cyklů Kesternicha)
Je samozřejmě nutné vyřešit i vlhkost v dřevěném záklopu a zřejmě i ve spodní izolaci.
V místě ventilačních komínků je vhodné vyříznout kruhový otvor jak v nové izolaci, tak i v dřevěném záklopu a tento vzniklý prostor vyplnit např. keramzitem. Výrazně tak urychlíme odvedení zabudované vlhkosti.
S pozdravem
Ivan Kučera