Dotaz:

Dobry den,chcem sa spytat na moznu ochranu dychacich ciest maskou pravdepodobne vplyvom vzniku toxikologickych ucinkov pri zvarani pomocou folie Fatrafol 803. Zvaranie sa robi v rozsahu teplot +400 az +600 stupnov. Dalej citujem z Vasho materialu : "Při teplotách nad +180 °C nastává termický rozklad a uvolňují se: toxické plyny chlorovodík a oxidy uhlíku ". Pri pouziti zvaracej pistole a navarovani folie avsak neuvadzate ziadne potrebne ochranne prostriedky hlavne tym myslim ochrannu masku na plyny vznikajuce zvaranim. Zaujima ma to z dovodu toho, ze pri navarovani folie mi prislo nevolno a patral som o dovodoch potrebnosti ochrannej masky. Dalej sa chcem spytat na uvolnovanie latky z folie hlavne Di-2-ethyllhexiyl sposobujucej reprodukcne zmeny a pod . priamo z podlahy do obyvacej casti. Ako toto eliminovat. Dakujem za skoru odpoved. S pozdravom

Odpověď:

Dobrý den,

Při svařování na volném prostranství dochází k výraznému zředění koncentrací která nepředstavují žádná rizika. To však neplatí pro uzavřené prostory, kde musí provádějící firma zajistit dostatečné odvětrání zplodin vznikajících při svařování vč. následných bezpečnostních opatření (dozor při svařování).
V masce nebo lépe v dýchacím přístroji svařovat nelze nebo si to alespoň nedokážu představit a v praxi jsem se s tím nikdy nesetkal.
Senzitivní jedinci mohou při svařování pociťovat popisované negativní účinky. Zkuste přejít na TPO fólie, které z pohledu uvolňování zplodin jsou na tom podstatně lépe než PVC.
Látky uvolňující se ze zabudované PVC fóliové izolace v podlaze (např.Fatrafol 803) jsou pod hygienickými limity a nepřestavují žádná rizika. Název Di-2-ethyllhexiyl je zcela nesmyslný a nic neznamená. Nevím, co jste měl na mysli.
S pozdravem
Ivan Kučera