Dotaz:

Dobrý den,mohli byste mi, prosím, poradit nejvhodnější způsob čištění bazénu po sezoně od převážně vápenitých usazenin, které vytvářejí souvislý, tvrdý povlak na folii? Rýžák v kombinaci se Savem moc nepomáhá, proto hledám pomoc v užití nějaké vhodné chemie – bohužel z technické dokumentace k folii jsem se dočetl pouze to, že k čištění nesmí být použita oxidačlní činidla…

Odpověď:

Dobrý den pane Matula,

všeobecně lze vápenité usazeniny odstranit kysele reagujícícmi chemickými látkami a přípravky bazénové chemie. Nelze používat abrazivní prostředky, které mohou způsobit porušení ochranných vrstev na fólii a zvýšit její citlivost k usazování nečistot. V příloze uvádíme některé druhy bazénové chemie doporučené pro fólie na bázi PVC-P. Aktuálnost přílohy již nemusí odpovídat současně používaným typům bezénové chemie, nicméně je vodítkem pro výběr.
Ve veřejných bazénech s použitím minerálních nebo termálních vod je velmi často používána ředěná HCl. Tato kyselina zvláště při dlouhodobém působení může zapříčinit barevné změny na fólii ( vyblednutí ), proto doporučujeme obrátit se na výrobce či distributory bazénové chemie s žádostí o doporučení nejvhodnějšího druhu čistícího prostředku.

Přeji úspěšný den.

Stanilslav Zátopek
Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla