Dotaz:

Dobrý den, provádím stavební dozor na rodinném domě a investor se rozhodl nahradit živičnou hydroizolaci za foliovou Fatrafol 803 tl. 1,5mm, na izolaci sutereního zdiva a základové desky. Rodinný dům je podsklepen a umístěn ve svahu a musí se provést ukotvení suteréního zdiva ze ztraceného bednění do základových pasů armaturou průměru 14mm. Vzniknou zde proto půrazy foliovou izolací. Můj dotaz je proto, zda je možno armaturu utěsnit s foliovou izolací tmelem popř. jiným zbůsobem. Poprosil bych Vás o uvedení druhu tmele. Děkuji a přeji hezký den, Petr Matějka

Odpověď:

Dobrý den pane Matějka,
pro opracování prostupujích vyztužných prutů fóliovou hydroizolací je možné postupovat podle Konstrukčního a technologického předpisu FATRAFOL-H, obr. 15a nebo 15b, pokud se nejdná o hydrofyzikální namáhání tlakovou vodou. Doporučená kvalita těsnícího tmelu je Polyuretanový tmel jednosložkový např. Fatrapur, tuhost 25 Sh.
Alternativmě lze použít nákladnější způsob a to těsnící manžety fy. TOPWET s.r.o., Velká Bíteš ( www.topwet.cz), které jsou pak navařeny na probíhající vodorovnou hydroizolační vrtsvu.

Přeji úspěšný den
Stanislav Zátopek
Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla