Dotaz:

Dobry den,uvazuji o zatepleni dvouplastove ploche strechy.V roce 1998 byla sejmuta plechova krytina a nataveny asfaltove pasy s nejakym sedym sypanim,myslim ze nazev je Polarterm.Uvazuji o izolaci rockwool monrock max e + folii fatrafol.Strecha ma po obvodu otvory,kterymi je odvetravana vrstva skvary.Mely by se do asfaltovych pasu pred montazi vaty udelat otvory aby vlhkost mohla prochazet do strechy nebo naopak co nejlepe utesnit? Mela by byt nejaka tkanina mezi vatou a stresni folii a jaky typ folie je pro tuto skladbu nejvhodnejsi?Opravu poverim firmu,stale nevim kterou,tak bych velmi uvital dporuceni na firmu v okrese znojmo.Dekujimw

Odpověď:

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že i přes podrobný popis stávající konstrukce i návrhu nového řešení, zůstává spousta neznámých, doporučuji provedení několika sond do střešního pláště s posouzením roční bilance vodní páry v konstrukci a podle vysledů výpočtu, pak navrhnout nejvhodnější řešení.
Dodatečné zateplení horního pláště zcela jiště zlepší vlhkostní režim dvouplášťové střechy, není však známa výška větrané vzduchové vrstvy, pokud vůbec  v konstrukci je. Rovněž předpokládám, že horní plášť je tvořen dřevěným záklopem a proto doporučuji ověřit je skutečný stav jako kotevní vrstvy pro přidanou skladbu. Funkčnost větracích otvorů, jejich účinnost, napojení na venkovní prostředí, celková plocha přiváděcích i odváděcích otvorů, způsob členění této větrané vrstvy  nosnými prvky dřevěné konstrukce na samostatné nepropojené sektory, přítomnost a funkčnost parotěsnící vrstvy při vnitřním povrchu konstrukce a další informace jsou nutné pro vypracování optimálního řešení.
Co se týče doporučení vhodné aplikační firmy pro realizaci rekonstrukce střešního pláště, obraťte se na regionálního technika p. Martina Veselého tel. 724 405 755.
S pozdravem
Stanislav Zátopek