Dotaz:

Dobry den,Jako horni vrstva izolace ploche strechy byla pouzita folie Fatrafol. Je ty vyspadovane podle projektu, akorat na jednom miste (zhruba uprostred plochy strechy na miste, kde se stykaji spady kolme na sebe) jsem si vsiml, ze je tam prohluben. Stavbyvedouci mi samozrejme tvrdil, ze to je v poradku, ze se stejna folie pouziva i na bazeny (?), ze tedy nemuze propustit vodu a ze na folii jeste pujde geotextilie (na ni pak jeste sterk) a ze ta geotextilie stejne tu vudu 'vzlynanim' vytahne. V noci mirne zaprselo a v te prohlubni se opravdu trochu vody drzi, tak asi 3cm vysky. Je to v poradku anebo se toho mam obavat a pripadne i pozadovat napravu?dekujiR.Semancik

Odpověď:

 Dobrý den,

pro zatěžované střechy je podle ČSN 73 1901 doporučený spád 2%. Lokální kaluže vody na povlakové krytině lze tolerovat pokud se jedná o nepocházenou střechu bez zatěžovací vrstvy a rovněž při rekonstrukcích starých střešních plášťů a to do vrstvy vody cca 10 mm.

Pro novou povlakovou krytinu by se mělo zajistit takové spádování, aby se kaluže netvořily. Při zadržené vodě se mohou v místě hromadit nečistory a další chemické látky, které mohou zvyšovat korozní namáhání fólie.
Doporučoval bych přespádování tohoto místa nebo jiný způsob odvedení vody z povrchu. Způsob provedení je třeba dohodnout s realizační firmou.

Přeji úspěšný den.

Stanislav Zátopek

Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla