Dotaz:

Potřebuji opravit střechu zahradního domku o rozměrech 2 x 4 m. Konstrukce střechy jsou dřevěné trámy pokryté prkny s mírnám spádem na kratší straně. Zdálo se mi zprvu vhodné použít folii v šíři 2 m jako jediný celistvý pás – tj. že by nebyly nutné žádné spoje v ploše, ale jen na okrajích za pomocí ukončovacích prvků okapnice a závětrných lišt.Nevím si ale rady, jakým způsobem folii k dřevěné konstrukci upevnit (kotvení nebo lepení ?). Kotvením si znehodnotím celistvost folie a bude pak nutné navařit překryv. Pak mi příjde nesmyslné používat 2 m. široký pás. Nebo by stačilo upevnění jen při okrajích a jak ?Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den
a)
Fólie Fatrafol se kotví mechanicky v kraji pásu. Ve Vašem případu to bude vruty do dřeva v kombinaci s podložkou o min. průměru 40mm.
Kotevní prvky musí mít dostatečnou protikorozní ochranu (12cyklů Kesternicha)
Podložka přitom nesmí být blíže k okraji fólie než 10mm.
Nakotvený pás se přeloží dalším s cca 100mm přesahem. Po jeho nakotvení se provede v místě přesahu horkovzdušné svaření fólií.
Kotvení je nutné z důvodu zajištění krytiny proti účinkům vnějších i vnitřních sil.
Ve Vašem případě bych doporučil pro aplikaci fólii v šíři 1300mm, právě s ohledem na nutné kotvení.
b)
použijete profily z poplastovaného plechu, ukotvíte po celém obvodu i uprostřed (okapnice, závětrná lišta, stěnová lišta,…) a dvoumetrovou fólii horkovzdušně k těmto profilům natavíte.
Osobně bych dal přednost řešení A

S pozdravem
Ivan Kučera