Dotaz:

Dobrý den,rád bych vás požádal o radu k řešení izolace pod zelenou střechu. Chci postavit dílnu, která bude mít dřevěnou konstrukci, kde stropní trámy (18x26cm) budou od sebe vzdáleny max 1m a na nich bude proveden záklop z fošen tl.5cm. Střecha dílny bude zároveň sloužit jako terasa, na které bych chtěl vybudovat zelenou plochu (tráva + nějaké kytky).1) jaký doporučujete sklon střechy, aby byla schopná odvádět vodu, ale přitom by člověk neměl , nebo jen minimálně pocit "šikmé plochy" při chůzi po ní?2) skladba izolace – mohu položit fólii (předpokládám Fatrafol 818 UV) přímo na prkenný záklop, pokud na něm bude pouze geotextílie? Jakou geotextíli doporučujete…předpokládám, že gramáž 500, ale máte v nabídce dva typy (fatratex H a fatratex S)?3) jakým způsobem se Fatrafol 818 UV svařuje – není někde k dispozici něco jako instruktážní video? Lze tuto práci provést svépomocí s běžnou horkovzdušnou fólií, nebo je potřeba nějaká spec. svářečka?4) jaký přesah by měla mít svařovaná fólie?Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Bezproblémový odtok vody by měl fungovat u spádu 3%. Ten je však otázkou vyspárovaného podkladu. Není žádný důvod, aby trávník tento podklad kopíroval. Tzn.že na jedné straně může být vrstva zeniny pouze 7cm a na druhé klidně 20cm.
U zatravněné střechy se přímo na hydroizolační vrstvu pokládá drenážní vrstva (např. nopová fólie) . Tato je oddělena od vegetační vrstvy textílií zabraňující vyplavování hlinitých částic. Pro Vámi předpoklané osázení by měla stačit cca 10 cm vrstva substrátu.
Fošnový záklop na trámech osově vzdálených 1m vypadá „bytelně“, přesto je na místě zvážit celkové zatížení. Není to jenom hmotnost zeminy (10cm = cca 200kg). Je nutné zohlednit přitížení např.betonovými dlaždicemi pro chodníčky, možné nasáknutí vodou, v zimním období i zátěž sněhem. U osob je vhodné uvažovat s cca 100 kg.
Volba typu fólie – Fatrafol 818 i s podkladní textílií 500g/m2 je správná.
Rozšiřující označení UV znamená stabilizaci fólie proti slunečnímu záření. Aplikuje se většinou jen v místech trvalé expozice – např. na atikách. Podobně písmena H a S u textílií rozlišují vhodnost použití na zemní-Hydroizolační a Střešní.
Instruktážní video je volně ke stažení na našich webových stránkách v záložce Ke stažení- Technická dokumentace. Kromě této videoukázky určitě doporučuji i pročtení Konstrukčního předpisu, který by měl ozřejmit, že instalace střešní fólie není jen o svaření dvou fólií k sobě.
S pozdravem
Ivan Kučera