Dotaz:

Dobrý den,mám chatu s rovnou střechou a vedle ní terasu, pod kterou je obytná část. Plocha střechy cca. 8×8 m. Plocha terasy cca. 5×9 metrů.Mé dotazy zní:z pohledu střechy: lze využít solární systémy fatrasol? Izolují tyto systémy – nepropustnost voda sníh? Jak to bude např. na části, kde nebudou solární folie (zbytek střechy). Je možno použít např. Fatrafol plachtu? Ještě bych chtěl upozornit, že jsou vždy ve spojích plechů 2-3 cm výstupky? Nemá to na montáž solární plachty vliv? dotaz na terasu:terasa byla přistavěna nověji, ale ještě pův. majitelem. Zdá se, že izolace je dobrá, ale mám asi problem s dlažbou. Byla zde položena dlažba, která není na venkovní použití (asi) a celá časem, vodou, mrazem popraskala, resp. voda zatekla do porů a je povrchově narušena a také spárami se pod ni dostává voda, zřejmě až na izolaci, po které postupuje až na kraj terasy a z tama se dostává ven – z bočního pohledu mezi vrstvou izolace a dlažbou. Chci se zeptat, zda a jak by šla využít případně folie Fatrafol. Jestli je nutné starou dlažbu rozbít a dát vrstvu např. stěrky či lze aplikovat i na dlažbu příp. vrstvu stěrky na dlažbu a pak na to folii.A zda mi můžete (příp. i jen na mail) zaslat cenu folie na dlažbu, solárních systémů či střešní folie. A orientační ceny za realizaci. A záruky na folii na terasu a střechu.děkuji moc za informaciPG

Odpověď:

Jedna ze základních podmínek pro instalaci fotovoltaické fólie na střechu je minimální sklon 3°. Pokud je střecha orientována na jižní stranu, je to samozřejmě velká výhoda, která se projeví na účinnosti. Podkladem solárních článků je střešní fólie tl.2,0mm na bázi polyolefinů s vysokou životností, která pokrývá střechu i v místech bez fotovoltaiky. Podklad musí být rovný, proto pertlované spoje plechů bude nutno zahnout, případně srovnat pomocí polystyrénových desek tl.30mm.
Fatra, a.s. má v nabídce i terasovou pochozí fólii s protiskluzným dezénem – Fatrafol 841. Popraskané spáry by neměly být problémem. Nesoudržný podklad (odloupnutá dlažba) se však musí nejdříve vyspravit.
Pokud chcete mít na fólii znovu dlažbu, doporučil bych použít dlažbu na plastových podložkách. V tomto případu by bylo vhodné odstranit všechny staré podklady. Vhodným typem folie pro tento případ je Fatrafol 810 tl.1,5mm.
Základní cena solární fólie se pohybuje kolem 2500,-Kč/m2, terasová fólie 335,-Kč/m2 a Fatrafol 810 kolem 195,-Kč/m2.
Záruku na solární fólii poskytujeme 20 let, u střešních fólií je to 10 let, za předpokladu umožnění kontroly dokončené střechy regionálním technikem fy Fatra a neshledání žádných vážných nedostatků při realizaci fóliové krytiny.
S pozdravem
Ivan Kučera