Dotaz:

Dobry den. Pokladam Fatrafol 803 v hrubke 1,5 mm na zakladovu dosku v nepodpivnicom dome kvoli ochrane pred radonom. Chcel by som sa spytat ci je spravny resp. mozny postup ked davam foliu s presahom dovnutra (tak aby sa dala dalej napojit) medzi 2 geotextilie a na vrchnu geotextiliu ide hned zakladacia malta a obvodove murivo z tehly. Je mozne tymto sposobom dat na geotextiliu maltu a tahat mury? Po zhotoveni hrubej stavby davam pod podlady vnutornu izolaciu opat Fatrafol 803. Nerobim teda ochranny poter vo vyske 5 cm na foliu ktora bude pod obvodovymi murmi. Ta co bude v podlahe na tu pojde polystyren a bude poter. Dalej sa chcem spytat na vec ci geotextilia bude tahat vlhkost, ktora bude vlastne kumulovat pod foliu? Tiez by som sa chcel spytat na staticku otazku kedze folia sa kladie volne a nenatavuje sa a na to ide obvodove murivo moze prist casom nejakemu posunu obvodoveho muriva? Dakujem . S pozdravom

Odpověď:

Dobrý den,

postup, který jste popsal je správný. Fólie Fatrafol musí být oddělena od podkladu i od následných vrstev ( polystyren, beton zdivo) separační textilií garamáže 300g/m2 resp. od EPS 200g/m2.
Založení obvodového i vnitřního nosného zdiva přímo na ochranné textilii je zcela běžným postupem a nemusíte mít obavy z posunutí obvodových stěn v ložné spáře.
Pokud nebude v jedné operaci izolována celá plocha, ale budou provedeny pouze pásy pod nosným zdivem, neznamená to, že je to provedeno nesprávně. Je však nutné před napojením zbylých vnitřních ploch pečlivě zkontrolovat neporušenost přesahující fólie před navařením a případná porušení opravit.

Přeji úspěšný den.

Stanislav Zátopek
Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla