Dotaz:

Dobry den firma mi bude provadet izolaci zakladni desky fatrafolem 803, nedna se o tlakovou vodu, ale o radon stredni stupen rizika. Je nutne provadet zkousku tesnosti a tim padem delat svary kanalkove, nebo staci jeden svar. Nikde ve Vasi dokumentaci jsem konstrukcni detail s navaznosti na radon nenasel. Dekuji za rychlou odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,

pro fólii Fatrafol 803 z PVC-P materiálu, je typická vynikající svařitelnost. Proto ve většině případů postačí spojování fólie jednostopými svary s min. šířkou 30 mm. Samozřejmě, že zkoušky těsnosti hydroizolace jsou nezbytné a pro tento druh svarů doporučujeme „vakuovou zkoušku“ pro detailní a T-svary a dále ošetření všech svarů pojistnou zálivkou Z-01.

Ze zkušeností víme, že nejvíce defektů vzniká v opracování detailů, prostupů a napojení na obvodové konstrukce. Proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost vzduchotěsnému opracování těchto detailů.

K mechanickému poškození protiradonové bariéry může dojít i v ploše, zejména provozem stavebních řemesel na nepřekrytých částech hydroizolace. Doporučujeme bezprostředně po dokončení této vrstvy, její kontrolu, případné opravy netěsností, překrytí ochrannou vrstvou geotextilie a provedení ochranného cem. potěru. Pokud není tento pasivní ochranný prvek v PD uvažován, stejně tak ošetříme přesahující část hydroizolace po obvodu stěnových konstrukcí až do doby doplnění této vrstvy v celém půdorysu podlaží.

Pravidelnou kontrolou a důsledným přebíráním následně zakrytých částí konstrukcí a jednotlivých vrstev předejdete vážným problémům a rizikům.

Na našich webových stránkách je technologie provádění hydroizolačních prací v systému Fatrafol-H popsána včetně všech zásad opracování detailů a doplněna vzorovými detaily.

Přeji úspěšný den.

Stanislav Zátopek
Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla