Dotaz:

Dobrý den, řešíme izolaci základů. okolo celého domu máme navařenou izolaci, která se běžně používá, ale problém nastal u francouzských dveří v obývacím pokoji, protože, jsou dveře velké a těžké nejsou vsazeny přímo do stavebního otvoru. ale z venku jsou upevněné dřevěné hranoly a na ně jsou dveře namontovány. A tady začíná náš problém, na dřevěné hranoly nejde tato izolace navařit. Mohli by jste mi prosím poradit, zda existuje nějaká jiná izolace základů, která by v tomto případě šla využít. Předem děkuji za odpověď Linda Břeská

Odpověď:

Dobrý den paní Břeská,

opracování dřevěné zárubně je možné jak připoužití klasického asfaltového pásu, tak i při použití fóliové hydroizolace z PVC materiálů. Převedení svilé hydroizolace do úrovně horního líce budoucí finální podlahové úpravy ( dlažba, dřevěná roštová podlaha, zemina nebo kačírkový násyp) se provede pomocí obvodových ukončovacích profilů z poplastovaného plechu VIPLANYL 60, které budou kotveny pomocí šroubů do zárubně i mezi zárubní do prahového přířezu.

Dřevěné prvky v tomto místě musí být maximálně ošetřeny proti biotickým škůdcům a vyloučen vznik kondezace vodní páry. Fólie PVC-P pak bude na profily z poplastovaného plechu horkovzdušně navařena a spoj dřevo/profil zatmelen PU tmelem. Pravidelná kontrola kvality dřevěné zárubně, obnova biologické ochrany a údržba této konstrukce je samozřejmostí. Pokud již není možné nahradit dřevěnou zárubeň jiným, vhodnějším, materiálem doporučuji použít kvalitní a vodě více odolné dřeviny např. borovici nebo modřín.

Přeji úspěšný den.

Stanislav Zátopek
Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla