Dotaz:

Dobrý den, rád bych použil při hydroizolaci RD váš výrobek. Dle architekta by měla být provedena hydroizolace základových pásů a následně vyvedena na ytong do výše 50 cm tj. výška soklu. Chtěl bych poradit zda hydroizolaci dát pod polystyrénové zateplení nebo až na něj. Čím bych měl hydroizolaci lepit na beton ( ytong) popřípadě na polystyrén. Za odpověď děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

převedení izolace na svilých plochách obvodových stěn je doporučeno do úrovně min. 300 mm nad upravený terén. Pokud bude hydroizolační povlak převeden výše je to naprosto v pořádku. Způsob jeho ukončení na svilé stěně je předepsán v „Konstrukčním a technologickém předpisu FATRAFOL-S, který je ke stažení ma našich webových stránkách www.fatrafol.cz.

Obecně lze konstatovat, že hydroizolační povlak je ukončován navařením na profil z poplastovaného plechu VIPLANYL 60 – stěnová lišta rozvinuté šířky 71 mm, která je ktvena do konstrukce stěny pomocí vhodných kotevních prvků. hydroizolace je oboustranně chráněna netkanou textilií např. Fatatex H gramáže 300g/m2; z toho vyplývá, že se nelepí k podkladu.

Umístění hydroizolační vrstvy doporučujeme pod XPS desky. Kotvení XPS desek do podkladu je pak doporučeno při jejich hormím okraji a v při spodním okraji je pak nutno fixovat XPS desky sevřením stavební konstrukcí ( okapový chodník, přídlažba, kačírek apod.). Pokud je nutné kotvit tyto desky v ploše nad úrovní upraveného terénu doporučujeme v místě perforace fólie kotevním prvkem zajistit vodotěsnící funkci povlakové hydroizolace PU tmelem kterým dřík kotevního prvku obalíme před jeho instalací.

Přeji úspěšný den.

Stanislav Zátopek
Studio izolací
Fatra,a.s., Napajedla