Odpověď:
Dobrý den pane Vlk,
pro kvalifikované navržení nové povlakové hydroizolace bychom potřebovali monohem více informací o stavebním objektu. Z vašeho popisu je zřejmé, že původní hydroizolace z asfaltových pásů je pro daný druh hydrofyzikálního namáhání nedostatečná. Podle ČSN 73 0606 Hydroizolace staveb-Základní ustanovení je doporučená min. kvalita hydroizolace pro danou kategorii hydrofyzikálního namáhání 2 x asfaltový pás z výztužnou vložkou.
Pokud v původní PD byla předepsána hydroizolace pouze proti vodě prosakující přilehlým pórovitým prostředím, je původní provedení v pořádku.
Přesná detekce netěsnosti hydroizolace ( dále jen HI) je po překrytí následnými vrstvami velmi obtížná. Předpokládám, že není známa ani orientační lokace poruchy těsnosti HI ( stěnové konstrukce/podlahové konstrukce).
Pokud nelze spolehlivě určit příčinu poruchy, je nutné sanovat její důsledky. V praxi to znamená postupovat od technicky nejjednodušších a cenově nejvýhodnějších řešení ke složitějším, vedoucím k dosažení uspokojivého stavu.
- Je možné gravitační oddrenážování objektu případně odvedení vody pomocí pohotovostní čerpací soupravy ( pokud se zvýšená hladina spodní vody objevuje pouze nahodile) ? Pokud ano, postupujte podle ověřených technologií a doporučenými materiály ( návrh by měl zpracovat zkušený projektant s dopracováním způsobu a četnosti kontrol funkčnosti a s možností obnovení funkčnosti gravitační drenáže.
- Pokud tento způsob nelze aplikovat, je možné provedení nové HI z vnitřní strany objektu. To představuje instalaci povlakové HI v celé podlahové ploše s podřezaním vnitřních nosných i rozdělovacích stěnových konstrukcí a převedení HI na svislé obvodové stěny do úrovně + 150 mm nad maximální dosaženou úroveň hladiny vody v suterénu objektu. Ukončení HI je nutno provést vodotěsně na odvodový úchytný prvek pod povrchovou úpravu.
- Nově provedenou HI musíme proti namáhání hydrostatickým tlakem sevřít dostatečně hmotnou konstrukcí např. z betonové mazaniny tl. cca 150 mm. Pak musíme přihlédnout ke snížení světlé výšky v suterénu objektu a tím využitelnosti těchto prostor pro navržený způsob užívání.
- Zamezení kapilárnímu vzlínání vody do stěnových konstrukcí touto úpravou však nezabráníme. Proto je nezbytné provedení uzavíracího HI bloku suterénních obvodových štěn vhodným materiálem např. XYPEX ( vhodnost použití a způsob aplikace je nutné konzultovat s odbornou firmou zabývající se tímto druhem sanací vlhkého zdiva). Rovněž ošetření navazující stěnové konstrukce na HI blokem musí být provedeno jako “ sanační “ .
- Výše uvedená opatření řeší důsledky poruchy HI ve vodorovné ploše nebo v napojení vodorovná HI /svislá HI. Pokud je porucha těsnosti ve svilé HI bude toto řešení neúčinné.
- Pokud by byl vznesen požadavek na komplexní řešení důsledků poruchy HI, znamenalo by to provedení nového povlaku např. z fólie PVC-P jak v ploše vodorovné ( podle bodu 2), tak svislé s podřezáním obvodových suterénních stěn a převedením HI povlaku nad úroveň UT o 300 mm. Toto řešení je ekonomicky nejnáročnější, vyloučí však při dodržení konstrukčních zásad, opakování problému s tlakovou vodou.
- Pro zvýšení hydroizolační bezpečnosti objektu doporučujem účelně kombinovat hydroizolační opatření např. odvedení srážkových a povrchových vod od objektu, provedení terénních úprav (příkopů, studní apod. ke snížení hladiny spodních vod či zadržení přívalových vod).
- V žádném případě nelze definitivně určit nejvodnější způsob sanace HI bez místního šetření. Doporučuji obrátit se na nejbližší regionální zastoupení naší společnosti ( www.fatrafol.cz) a dohodnout s techniky prohlídku objektu.
- Co se týče napojení HI fólie na asfaltový pás, je možno použít pás fólie Ekoplast 806 tl. 1,5 mm v šíři cca 300 mm, který je vhodný pro styk s ropnými látkami. Upřesnění způsobu provedení spoje bude rozumné řešit přímo v in situ při místním šetření.
Bohužel, neznám jednuduché a levné řešení ( mimo bod 1), které bych pro Vás měl k dispozici. Sanace poruch takového rozsahu je vždy o hledání kompromisu.
Stanislav Zátopek
Studio izolací
Fatra,.a.s., Napajedla