Dotaz:

Dobrý den, rekonstruujeme rodinný domek P4-Strarý Spořilov. Součástí je garáž, na které plánována plechová PZ střecha, menší sklon, na dřevěných trámech, jak jsme si nyní všimli. Protože je garáž poměrně dosti zapuštěna do terénu, napadlo nás, že by byla velmi vhodná pro ozelenění nějakými mechy či vřesy, jak jsem se o tom dočetla. Včera na KD jsem se zmínila staviteli, ten však tvrdí, že by ta střecha musela mít úplně jinou mnohem dražší skladbu (až 80 tis.). Nevidíte nějaké jednodušší řešení? Střecha zatím není hotova, jen ty trámy dovezli a natírají je.

Odpověď:

Dobrý den,
pro fóliovou aplikaci je nutný plnoplošný záklop. Možný problém by mohla být osová vzdálenost trámů, která má přímou souvislost s nosností střechy nad garáží.
U extenzivní zelené střechy se suchomilnými rostlinami by měla stačit cca 30mm drenážní vrstva s min.70 mm vysokou vrstvou substrátu. To představuje zátěž asi 150kg/m2.
Vhodnou fólií pro tuto aplikaci je Fatrafol 810 tl. 1,5mm. Jedná se o klasickou střešní fólii, která může být finální povrchovou úpravou Vaší garáže. Tato fólie má mj.i atest na neprorůstání a je vhodná pro zelené střechy.
Předpokládané náklady se mi zdají i na Prahu přemrštěné.
S pozdravem
Ivan Kučera