Dotaz:

Dobrý den, Potřeboval by jsem poradit vhodný materiál folie pro hydroizolaci stavby patrového RD 9mx11m se středním rizikem Radonu. Vzhledem k tomu, ze se jedna o stavbu svépomocí by jsem rád zvolil variantu „studeného“ svařovaní. Základová deska není stažena, takže z ni vystupuje místy štěrk. Předpokládám tedy, že bude nutné použít podkladní geotextilii a jak jsem se dočetl. Potom se folie znovu zakrývá? Základová deska je nad terénem, takže i přes to je doporučováno vyvést folii i na svislou stěnu uvedených 300mm? Je nutné dat na svislé zdivo i geotextilii, nebo tam již stačí folie samotná? Poslední věc, kterou je potřeba vyřešit jsou prostupy pro potrubí kanalizace, vody a el. Jakým způsobem se provádí? Stačí jen „límec“navařit na potrubí, nebo je nutná i příruba?Dekuji a jsem s pozdravem,David Prusa

Odpověď:

Dobrý den,
u středního rizika by mohla vyhovět izolační fólie Fatrafol 803, ale pro jistotu je nutné provést výpočet. Ten se provádí na pobytovou místnost, u které je předpoklad pohybu osob za rok větší než 1000 hod (u RD např. kuchyně, ložnice nebo obýv pokoj u komerčních objektů zpravidla kancelář). U této místnosti je nutné zadat půdorysné rozměry a výšku, dále plochu, která je v kontaktu s podložím (většinou podlahu, v případě zářezu i část plochy stěn), četnost větrání, informaci o novostavbě příp. rekonstrukci, plynopropustnost podloží a hodnotu třetího kvartilu v kBq/m3. Po dosazení konkrétní izolace se ve výpočtu objeví minimální potřebná tloušťka protiradonové izolace.
Studené svařování bych viděl jako mezní způsob spojení fólií a to ještě tak u izolace proti zemní vlhkosti, navíc v místě, kde není možné se připojit k el. proudu. Spoje protiradonové izolace musí být však plynotěsné a to bude docela problém vytvořit lepením za studena na nekvalitním betonovém podkladu. Jednoznačně doporučuji horkovzdušné svaření.
Podkladní a ochranná textílie je nutná jak na vodorovné, tak i svislé ploše. Vytažení izolace 300mm je normový požadavek a je vztažen k výšce nad upraveným terénem.
Jeden z možných způsobů opracování prostupu je vidět na videeoukázce na našich webových stránkách v sekci KE STAŽENÍ, další způsoby řeší detailová část konstrukčního a technologického předpisu FATRAFOL-H.
S pozdravem
Ivan Kučera

[/lang][lang type=“de“]

 

[/lang][lang type=“en“]

 

[/lang][lang type=“ru“][/lang]