Dotaz:

dobry vecermam podobny problem ako pan ktory vas dotazova ohladne izolacie terasy zo dna 7.6.2010.riesenie sfoliou tatrafol 814 ktora je pochodzna a zaroven aj protismykova sa mi velmi pozdava avsak mam obavy ako to je so zivotnostou tejto folie.dalej ci tam nie je prilis velka tepelna roztaznost folie moja terasa je orientovana juhozapadne a je tu relativne vysoka teplota v letnych mesiacoch.ako to je s odhrnanim snehu v zime s tejto folie.nakoniec esteticke hladisko da sa niekde v okoli bratislavy vidiet podobna realizacia.dakujem ing.ivan rusnak bratislava

Odpověď:

Dobrý den,
Souhlasím s Váma, že rozsah teplot, kterým fólie musí v průběhu roku v našich podmínkách odolávat je poměrně značný. Teplota v letních měsících může na přímém slunci dosáhnout k 70°C a v zimním období dokáže poklesnout výrazně pod -20°C. U balkonové a terasové fólie Fatrafol 814 jsou vizuální požadavky na vzhled vyšší, proto jsou i objemové změny výrazně potlačeny. Hlavním faktorem je rozdílná vysocepevnostní armaturní mřížka na bázi skla, výrazně větší tloušťka této fólie – 2,5mm ve srovnání s běžnými tloušťkami střešních fólií 1,2 resp.1,5mm a také atypická šíře fólie, která v podstatě vymezuje maximální šíři kotevních prvků v příčném směru. Tyhle lepší vlastnosti jsou vyváženy vyšší cenou.
Fólie nevyžaduje žádnou údržbu, životnost se bude pohybovat kolem 25 let.
K odklízení sněhu – snad jen apel na zdravý selský rozum. Odsekávat zmrazky na PVC fólii plechovou lopatou není nejšťastnější nápad.
Na Slovensku zajišťuje prodej a montáž fólií Fatrafol firma FATRA-IZOLFA (www.izolfa.sk) prostřednictvím proškolených firem. Přímo v Bratislavě je jedna z kanceláří, kde je možné si s techniky domluvit prohlídku nějakých realizací.
S pozdravem
Ivan Kučera