Dotaz:

Dobry den,

Mam na ploche strese Fatrafol 810 a planuji tam polozit FVE panely na ocelovou ramovou konstrukci s pasovinou sirokou cca 50mm. Mam trochu obavy z popraskani folie kolem hran, kde zatizeni FVE donuti folii k pruhybu. Folie je podlozena podle projektu FILTEK V sklovlaknitym Vliesem a pod nim jsou tepelne izolacni desky z polystyrenu. Mel byste nejake doporuceni materialu a rozmeru presahu cim ramovou kontrukci podlozit, abych folii neposkodil?

Odpověď:

Dobrý den,
docela bych přival informaci o tloušťce fólie, pevnosti v tlaku u polystyrenu a také, jakým způsobem bude provedeno kotvení roznášecí konstrukce, event. jaký je sklon střechy.
Obecně platí, že roznášecí konstrukce by měla být takové velikosti, aby roznesené zatížení nedeformovalo podklad (polystyren) víc než 2%. (např. u polystyrenu EPS 100 S je to v přepočtu cca 350g/cm2.  Mezi obecné zásady patří i to, že pásovina nebude přímo položena na povlakové krytině. Podložení roznášecí ocelové konstrukce fóliovým přířezem stejné tloušťky jako je krytina by u kvalitního podkladu mělo být dostatečné.
S pozdravem
Ivan Kučera