Dotaz:

Dakujem za Vasu odpoved ohladne nutnosti kotvenia pritazenej strechy.
Chcem sa este opytat ako teda teraz postupovat pri dodatocnom dokotveni. Nedavaju sa normanle kotvy cez jednu vrstvu folie v mieste kde bude prekryta druhou vrstvou tak, ze toto prekrytie vlastne zaizoluje rovno kotvu? Ak ano, tak toto uz pri hotovej streche nie je mozne a tym padom predpokladam, ze kotvit sa bude musiet tiez na miestach prykrytia dvoch pasov folie, ale zaizolovanie sa bude musiet urobit zaplatou. Je to takto spravne? Netreba sa obavat tak velkeho poctu zaplat na celej ploche strechy? Nevyrobim si tymto velkym poctom zaplat este vacsie riziko nejakych problemov ako keby ostala folia nedokotvena? Neviem co je vacsie zlo – folia bez kotvenia alebo cca 200 ks zaplat po celej ploche strechy. Dakujem.

Odpověď:

Dobrý den,
střešní systém FATRAFOL využívá dvojí způsob kotvení. První – který jste zmínil (kotvení v okraji pásu a následné překrytí dalším pásem), je tzv. liniové kotvení.
Druhý způsob kotvení nazýváme tzv. bodovým – dodatečným. Tohle probíhá, jak je z názvu patrné, až po položení fólie v ploše. Zpravidla se jedná o doplnění kotev v okrajích a rozích střechy, kde nestačí pouze jedna řada kotev v okraji pásu. Samozřejmě je nutné dodatečnou kotvu překrýt plnoplošně navařenou záplatou. Záplata by měla být provedena ze stejné tloušťky fólie, jako je použita ve vodorovné ploše. Průměr záplaty by měl být min.120mm, lépe 160mm. Doporučuji kruhový tvar vyříznutý nebo vystřižený podle šablony. Ne patvar, vyříznutý z fólie od ruky!
Po navaření záplaty je nutné provést kontrolu zkušební jehlou a po obvodě ji ošetřit zálivkou. Předpokládám, že to samé bylo provedeno u všech svarů fólie v ploše.
Velkou výhodou Vašeho dodatečného kotvení je možnost pravidelného rozmístění kotev v ploše střechy, což je pro fólii ideální. Pokud budeme uvažovat o hustotě 2ks/m2, pak u střechy o rozměrech cca 10x10m vznikne pravidelný rastr s kotvami cca 58cm od sebe.
Odpověď na vaši otázku je velmi jednoduchá. Největší zlo je firma, která nedělá to, co má nebo dělá to, co nemá!
V přeneseném smyslu slova to však platí i pro investora, který si objedná sice „odbornou“ firmu, ale už si neobjedná kvalifikovaný stavební dozor, který by špatně prováděnou práci odhalil už na začátku a včas ji zastavil.
S pozdravem
Ivan Kučera