Dotaz:

Dobrý den, máme dva roky starou a funkční střešní folii na novostavbě, ale bohužel došlo k chybě v komunikaci a dodavatel zhotovil střechu z anthracitové folie, namísto bílé. Střecha a stropní konstrukce se tak nyní nadměrně rozpaluje a dochází zbytečně k přehřívání horního patra domu, což lze posoudit na shodném domě u souseda, který má folii bílou. Můj dotaz zní, zda je lepší dát na střechu druhou vrstvu bílé folie, nebo hledat jiné řešení. Jedná se hlavně o plochu střechy, úžlabí, atiky a prostupy nejsou třeba. Projektové zatížení střechy je 70kg/m2, takže bílá geotextilie a kačírek jsou v případě sněhu celkem na hraně. Děkuji Patočka

Odpověď:

Dobrý den,
70 kg jako stálé zatížení není moc, ale dokázal bych si představit textílii zatíženou kačírkem o výšce cca 30-40mm (50-70 kg/m2) s kačírkovou lištou na okapové hraně.
Kromě snížení tepelné zátěže by zakrytí fólie eliminovalo UV záření a prodloužilo životnost fólie. Převaření světlou fólií je samozřejmě také řešení. Nezavrhoval bych ani tzv. zelenou střechu, kde se také nabízí řešení na hranici vypočteného zatížení (viz.https://www.envilope.cz/roof-system/extensive-light)
S pozdravem
Ivan Kučera