Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak jsou řešeny odvětrací komínky na rovné střeše se spádovými klíny při použití izolace fatra 810. Ve vašem technologickém předpisu jsem nikde nenašel zmínku o tom, jaká musí být hustota respektive počet odvětracích komínků na m2 plochy střechy. Mohli byste mě eventuálně poslat podklady, kde se takové údaje uvádí ? Předem mnohokrát děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
za normální situace by se ventilační komínky nemusely používat. Pod fólií je zpravidla separační textílie, která mimo jiné vytváří i mikroventilační vrstvu. Díky tomu, že je položená v celé ploše i pod oplechováním, napomáhá odvádění zabudované vlhkosti. Tím nemám na mysli, že se nechá do střechy zatéct.
Samotné komínky se často osazují do míst, kde došlo k lokálnímu zatečení. Mají významný efekt v blízkém okolí – do dvou až tří metrů.
Pokud je důvod ventilační komínky na střechu instalovat, dává smysl jejich umístění v nejvyšších místech. U RD o výměře cca 100m2 bych si dokázal představit 2-3 komínky, které budou fungovat od jara do podzimu a pak je zruším.
S pozdravem
Ivan Kučera